RSLD035-16 Roal Electronics Dimmable Constant Current LED Driver 16.8W 40 → 56V 0.7A Roal Electronics RSLD035-16
Part Nnumber
RSLD035-16
Description
Dimmable Constant Current LED Driver 16.8W 40 → 56V 0.7A Roal Electronics RSLD035-16
Producer
Roal Electronics
Basic price
AC or DC Input VoltageAC ApplicationCommercial Lighting, Residential Lighting Current Rating0.35A Dimming OperationTriac Input Voltage176 → 265 V ac Maximum Output Power16.8W Number of Outputs1 OperationConstant Current Output Current0.7A Output Voltage40 → 56V SeriesSTRATO Product Details Strato Dimmable Constant Current LED Driver The STRATO 35W switch mode LED driver is designed to generate a constant current output from a wide range AC input. It is ideal for directly powering LEDs in commercial and industrial lighting applications. Wide range input: 120, 240 or 277 VACOutput current: 700mAPowers up to 16 LEDs DirectlyHigh efficiency typically: 90%Dimmable with 0-10VDC inputTemperature protection for LEDsCompact designConvection cooledLong lifeWide temperature range Note The recommended number of LEDs is based on a typical Vf of 2.5 to 3.5V during normal operation and temperature. Roal Electronics LED Drivers
Following Parts
Random Products
(keyword RSLD035-16 Roal Electronics Dimmable Constant Current LED Driver 16.8W 40 → 56V 0.7A Roal Electronics RSLD035-16)